a building cast a shadow approximately 130 ft long on the street when the suns ray form an 82.9 degree angle with the earth. how tall is the building?

180-82.9-90= 7.1 degree
tan 7.1 = x/130ft
x= 16.19ft
is this correct? thanks!

1 answer

x/130 = tan 82.9
x = 1043.70

reread the problem carefully. You have the angles switched. 82.9 degrees is almost overhead, so a tall building casts a relatively short shadow.