a bug is sitting on a long playing record going at a constant speed.

Given: The record is turnning at a constatn reate of 33.3 revloutions per minute. The bug, whose mass is 1.4g, is sitting 12cm from the center of the record.

Find;

a. how long does it take the bug to go around once?

I am not sure if i am overthinking this or not but would it be but would it be like this.

d=2pir = 73.36 cm on 1 revolution. so the bug will travel 73.36cmX33.3 rpm=2442.88cm in one minute, than divide 2442.88cm/60 seconds to = 40.71cm a second. than 73.36cm divide by 40.71 cm/sec = 1.8 seconds for the length of ride?

b. how fast is the bug going?
v=d/t or 40.75 cm/second


c. how much centripetal force acts on the bug.

1 answer

a,b correct.

Centripetal force= mass*v^2/r

You can work this in the cgs system (centimeter, gram, second) and force will be in dynes, however, I recommend converting to SI units (meters, kg, seconds) and force will be in Newtons.