A boy on a bicycle drags a wagon full of newspapers at 2m using 80N force. How much work has the boy done?

2 answers

work = force * distance
First let’s think of a velocity, let’s give it .8m/s,
So first calculate the distance which would be
.8m/s x 120s (2min) = 96

Put that into the work equation w=F x d
So,
W= 96 x 40 = 3,840j
Therefore the work done was
3,840 joules