Ask a New Question
Search
a body of mass 50kg accelerates from rest and covers 40m in 8seconds find its acceleration
1 answer
s = 1/2 at^2, so
1/2 a*64 = 40
a = 80/64 m/s
the mass does not matter.
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
Find the total displacement of a body in 8seconds starting from rest with an acceleration of 2cm/sec2
1 answer
A body accelerates uniformly from rest and covers a distance of 180m in 6s. Calculate the magnitude of its acceleration.
.
1 answer
a car accelerates from rest at stop street and covers 10m east in 45.calculate the acceleration of the car(assume uniform
1 answer
Question # 1: A body starting from rest covers a distance of 150 m in 8.5 s. Find its (a) acceleration and (b) speed at the end
1 answer
more similar questions