A body moving in the positive x direction passes the origin at time t = 0. Between t = 0 and t = 1 second, the body has a constant speed of 24 meters per second. At t = 1 second, the body is given a constant acceleration of 6 meters per second squared in the negative x direction. The position x of the body at t = 11 seconds is

I know the answer is -36, but I have no idea how to get it. can someone help :(

1 answer

ohh. never mind I just found the displacement from the acceleration and then subtracted never mind