A boat covered the distance of 450km in 13/2 hrs. if the boat covers thefirst two third of the distance at the speed of 75km/hrs then at what speed would itcovers the remaining distance.

2 answers

13/2 = 6 1/2 hours???
speed at remaining distance ---- x km/h

(2/3)(450)/75 + (1/3)(450)/x = 13/2
300/75 + 150/x = 13/2
times 2x
8x + 300 = 13x

carry on