A boat can travel 2.85 m/s in still water. If the boat points its bow directly across stream whose current is .95 m/s, what is the velocity of the boat relative to the shore?

1 answer

x speed = .95
y speed = 2.85

speed magnitude = sqrt(.95^2 + 2.85^2)
= 3.00

tan angle to shore = 2.85/.95
A = 71.6 degrees from shoreline