A blue minivan weighing 20,000 Newtons and traveling east at 100 km/hr

on a familiar turnpike approaches the toll booth.
What is the kinetic energy (in joules) of the minivan just before
the brakes are applied? Assume g = 10 m/s/s.

1 answer

m= W/g = 20000/10 = 2000 kg.
v = 100 km/hr = 100000/3600= 27.78 m/s
KE =mv²/2 = …