a block of stone has a density of 2.75 g/cm3. the block has a mass of 3.30 kg. it measures 6.00 cm wide by 8.00 cm high by L cm long.

how do i find L?
if the block was in water with density of 1000kg/cm3 what would the buoyant force on the block be?

anything helps!! thank u

3 answers

D = 2.75 g/cm3.
M = 3.30 kg. = 3,300 g.

M = D * V.
3,300 = 2.75 * (6*8*L),
L = ?.
So L should be 68.6927cm? Thank you!!!
L = 3300/(2.75*6*8) = 25 cm.