conserve momentum:
0.5*10 + 0.5*0 = (0.5+0.5)*v
And Lose All Of Those Ridiculous Capital Letters!
A Ball of Mass 0.5kg Moving At 10m/s Collide With Another Ball Of Equal mass At Rest.If The Two Balls Move Together After The Impact Calculate Their common Velocity
5 answers
5.0
Thanks
0.5 (10) = (.5+.5) v V = 5m/s
Mo men tum of two objects in before collision =momentum is of two object after collision,therefore 0.5 times 10-0.5 =0.5v +0.5v=v 5-0=v therefore, v=5ms-1