F = ma, so a = F/m = 5/.3 = 16.7 m/s^2
so the new velocity will be Vo - at = 20 - .03*16.7 = 19.8 m/s
A ball of mass 0.3kg, moving at a velocity of 20ms-1 is suddenly hit by a force of 5N for a time of 0.03 sec. find its new velocity
1 answer