a ball is thrown vertically upward from the ground with the velocity of 30m/s. a) how long will it take to rise to its highest point? b) how high does the ball rise? c) how long after projection will the ball have a velocity of 10m/s upward? d)of 10 m/s downward? e) what is the displacement of the ball zero?

1 answer

a = -g = -9.81 m/s^2
Vi = 30 m/s
v = Vi + a t = 30 - 9.81 t
at top v = 0 so at top
0 = 30 - 9.81 t
t = 3.06 seconds upward bound (a)

h = 0 + Vi t + (1/2)a t^2
at top h = 30 (3.06) - 4.9 (3.06)^2
h = 91.7 - 45.8 = 45.9 meters at top (b)

v = Vi + a t = 30 - 9.81 t
10 = 30 - 9.81 t
t = 20/9.81 = 2.04 seconds (c)

(d) same way but -10 instead of 10
I have no idea what (e) is about