V = Vo + g*t = 0 @ max ht.
t = -Vo/g = -9/-9.8 = 0.92 s.
A ball is thrown upward. What is its time interval between the release of he ball and the time it reaches its maximum height? Its initial vertical speed is 9 m/s and the acceleration of gravity is9.8 m/s^. Neglect air resistance.
Answer in units of s.
1 answer