v = Vi + a t
0 = 60 -10 t because v = 0 at top
t = 6 seconds at top
then
h = 0 + Vi t +(1/2)a t^2
h = 60 (6) - 5 (36)
h = 360 - 180 = 180 meters
or simply average speed up = 60/2 = 30 m/s
30 m/s * 6 seconds = 180 meters
A ball is thrown straight up with an initial speed of 60 m/s. How high does it go? Assume the accelera- tion of gravity is 10 m/s22
2 answers
H=u^2/2g H=60^2/20=3600/20=180m