A ball is dropped from a height of 5.67 m. If the ball rebounds with a speed of 4.22 m/s, what is the coefficient of restitution?


a. .40
b. .74
c. .56
d. 1.23

I've ruled d out because it is greater than 1.

1 answer

The coefficient of restitution is the ratio of the velocities just after and just before bouncing.

If it is dropped from a height of H = 5.67 m, its speed when it hits the ground will be sqrt(2*g*H) = 10.54 m/s

The coefficient of restitution is therefore
r = 4.22/10.54 = 0.400