A ball dropped onto a floor from a height of 5m rises to a height of 2m after 3 bounces.What is the coefficient of restitution.? i know that e=(velocity of ball after 1st impact )/(velocity with which the ball strikes the floor).But will the no. of bounces effect the value of coefficient of restitution??
2 answers
the velocity with which it hit the ground vo=sqrt(2*10*5)=10m/s hn=e^nvo^2/2g 2=e^3(100)/2(10) e^3=0.4 e=0.632
the coefficient of restitution that is present on each bounce would be equal. let the second bounce be the new drop height.