a bakery sells bagels for $0.85 each an muffins for $1.10 each the bakery hopes to earn $400 each day from these sales. Write an equation that represents the total amount the bakery would like to earn selling bagels and muffins each day. (sorry I have no idea how to do this :(( thank you )

1 answer

If there are b bagels and m muffins, then just add up the revenue from each:

.85b + 1.10m = 400.00