A bakery sells 4 bagels for $5. Determine the price

1 answer

of one bagel.

To find the price of one bagel, we first need to determine the cost of each bagel when buying 4 for $5.

If 4 bagels cost $5, then the cost of one bagel is:
$5/4 = $1.25

Therefore, the price of one bagel is $1.25.