To find the cost per ounce, divide the cost of the chips by the number of ounces:
$5.99 / 13 = $0.46
Therefore, the cost per ounce is $0.46. So, the correct answer is:
• $0.46
A bag of chips costs $5.99 for 13 ounces. What is the cost per price? (1 point)
• $2.17
• $0.46
•
$4.60
• $5.99
1 answer