To find the unit price per kilogram, divide the total cost by the weight:
$7.50 / 3 kg = $2.50/kg
So the unit price per kilogram is $2.50/kg.
A bag of apples weighting 3 kilograms costs $7.50. What is the unit price per kilogram
1 answer