a atapult launcher on an aircraft carrier accelerates a jet from rest to 72m/s. The work done catapult during the launch is 7.6 x 10 to the 7th J. a)What is the mass of the jet? b) If the jet is in contact with the catapult for 2s, what is the power output of the catapult?

1 answer

A)
m*v^2=kinetic energy
m*72^2=7.6*10^7
m*(7.6*10^7)/(72^2)=14660.5kg

B)
p=w/t
p=(7.6*10^7)/2=3.8*10^7
p=38000000 watts