610MW = 610MJ/s.
a. Energy = 610MJ/s * 3600s/h * 24h/day * 30days = 1.581*10*9 MJ.
a. A power plant burns coal and generates an average of 610.0 Megawatts (MW) of electrical power while discharging 915.00 MW as waste heat. Find the total electrical energy generated by the plant in a 30-day period.
b. Coals vary a lot in their energy content. The energy released by the burning of coal is typically between 23 and 33 Mega Joules per kg of coal. The power plant above uses coal rated at 33.0 MJ/kg to heat the boilers. Some of that heat is converted to electrical energy, but most is waste heat discharged into the environment. Assume that it takes about 2.32 kg of oxygen to burn 1 kg of coal (The actual amount varies with the type coal). Find the total mass of the reagents used in operating for 30 days.
2 answers
b. 1.58e9/33 = 4.8e7 kg coal for power. But only 33% efficient so total coal = 4.8e7 +(1.5*4.8e7) = 1.2e8 kg coal.
Add 2.8e8 kg oxygen.
Total reagents = 4.0e8
Add 2.8e8 kg oxygen.
Total reagents = 4.0e8