assuming the gas is ideal, we can use the formula,
P1*V1/T1 = P2*V2/T2
where
P1 = initial pressure
V1 = initial volume
T1 = initial temperature (in K)
P2 = final pressure
V2 = final volume
T2 = final temperature (in K)
we first convert the given temp to Kelvin units:
T2 = 12 + 273.15 = 285.15 K
*then note that at STP, temp is at 273.15 K and 1 atm. substituting,
P1*V1/T1 = P2*V2/T2
(1)(828) / 273.15 = (P2)(598) / 285.15
P2 = (828)(285.15) / (273.15)(598)
P2 = 1.45 atm
hope this helps~ :)
A 828 mL sample of NO2 gas is at STP. If the volume changes to 598 mL and the temperature changes to 12ºC, what will be the new pressure in atmospheres?
new pressure=_____atm
2 answers
thank you very much it does help a lot but when im doing this problems on my oown they dnt make any sense ..