1 lb Hg x (151.50/76 lb) = cost of 1 lb.
cost 1 lb x (1g/453.6 g) = cost of 1 g.
A 76.00-pound flask of mercury costs $151.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. What is the price of one gram of mercury?
1 answer
1 answer