one pound cost: 151.50/76= ?
one gram cost: one pound cost/453.592
price one cm^3= density Hg*1cc*price per gram
price one cubic inch Hg= price one cc* (2.54^3)
A 76.00-pound flask of mercury costs $151.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. a) Find the price of one cubic inch of mercury by calculating the following intermediate values.
What is the price of one pound of mercury?
=$1.99
What is the price of one gram of mercury?
=$4.39x10^-3
What is the price of one cubic centimeter of mercury?
What is the price of one cubic inch of mercury?
2 answers
Thank you!