A 70kg skydriver is moving at a speed of 60m/s. What is the skydriver expending on the air

1 answer

If the diver is moving at constant speed then the drag is equal to the weight.
F = m g
then the power into the air is force times velocity
m g v = 70 kg * 9.81 m/s^2 * 60 m/s = 41200 watts = 41 kilowatts