Ask a New Question
Search
A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (price per ounce) of the cat food?
1 answer
7 4/5 = 7.8
$.38 divided by 7.8 will give you the price per ounce.
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
Lynda is deciding between two sizes of Juice at the local grocery store. The 64 ounce bottle costs $3.50. The 128 ounce bottle
1 answer
One year the postage rate for sending 1 ounce of mail first class was increased from 25 cents to 29 cents. The percent of
3 answers
A 6-ounce box of strawberry gelatin costs $0.90 and a 3-ounce box costs $0.42.
What is the difference in cost per ounce between
1 answer
A 6-ounce box of strawberry gelatin costs $0.90 and a 3-ounce box costs $0.42.What is the difference in cost per ounce between
1 answer
more similar questions