A 60 kg person utilizes energy at 0.25 horsepower while running up the stairs of a building. Each step is 20 cm highly. How much work does the person do in one minute?

1 answer

F = M*g = 60 * 9.8 = 588 N. = Wt. of the person.

0.25hp * 746w/hp = 186.5 Watts. = 186.5 J./s.

Work = 186.5J/s * 60s = 11,190 J.
Similar Questions
  1. Which object has kinetic energy?a a person standing at the top of stairs b a bird perched in a tree c a person running on the
    1. answers icon 1 answer
  2. Which object has kinetic energy?a a person running on the sidewalk b a bird perched in a tree c a ball sitting under a table d a
    1. answers icon 1 answer
  3. which object has kinetic energy?A)a bird perched in a tree B) a person running on the sidewalk C) a person standing at the top
    1. answers icon 1 answer
  4. Which object has kinetic energy?a a person running on the sidewalk b a bird perched in a tree c a person standing at the top of
    1. answers icon 1 answer
more similar questions