A 6-ounce box of strawberry gelatin costs $0.90 and a 3-ounce box costs $0.42.

What is the difference in cost per ounce between the larger and the smaller boxes?

(1 point)
Responses

$0.48
$0.48

$0.03
$0.03

$0.04
$0.04

$0.01
$0.01

3 answers

$0.04

To find the cost per ounce for the 6-ounce box:
Cost per ounce = $0.90 / 6 ounces = $0.15 per ounce

To find the cost per ounce for the 3-ounce box:
Cost per ounce = $0.42 / 3 ounces = $0.14 per ounce

Difference in cost per ounce = $0.15 - $0.14 = $0.01

Therefore, the difference in cost per ounce between the larger and the smaller boxes is $0.01.
An employee is starting a job with an annual(yearly) salary of $40,000.

The employee's salary will increase by 3% at the end of each year with the company.

What will the employee's salary, in dollars, be at the end of the second year with the company?

Percent of a Number (examples, solutions, videos, worksheets, games, activities)

(1 point)
Responses

$1200
$1200

$41,200
$41,200

$42,436
$42,436

$1236
$41,200

To calculate the employee's salary at the end of the second year, we first find the increase in salary after the first year:
Increase in salary after the first year = $40,000 * 3% = $40,000 * 0.03 = $1200

The total salary at the end of the first year:
Total salary at the end of the first year = $40,000 + $1200 = $41,200

Now, to find the increase in salary after the second year:
Increase in salary after the second year = $41,200 * 3% = $41,200 * 0.03 = $1236

So, the employee's salary at the end of the second year will be:
Total salary at the end of the second year = $41,200 + $1236 = $42,436

Therefore, the employee's salary at the end of the second year will be $42,436.