$0.04
To find the cost per ounce for the 6-ounce box:
Cost per ounce = $0.90 / 6 ounces = $0.15 per ounce
To find the cost per ounce for the 3-ounce box:
Cost per ounce = $0.42 / 3 ounces = $0.14 per ounce
Difference in cost per ounce = $0.15 - $0.14 = $0.01
Therefore, the difference in cost per ounce between the larger and the smaller boxes is $0.01.
A 6-ounce box of strawberry gelatin costs $0.90 and a 3-ounce box costs $0.42.
What is the difference in cost per ounce between the larger and the smaller boxes?
(1 point)
Responses
$0.48
$0.48
$0.03
$0.03
$0.04
$0.04
$0.01
$0.01
3 answers
An employee is starting a job with an annual(yearly) salary of $40,000.
The employee's salary will increase by 3% at the end of each year with the company.
What will the employee's salary, in dollars, be at the end of the second year with the company?
Percent of a Number (examples, solutions, videos, worksheets, games, activities)
(1 point)
Responses
$1200
$1200
$41,200
$41,200
$42,436
$42,436
$1236
The employee's salary will increase by 3% at the end of each year with the company.
What will the employee's salary, in dollars, be at the end of the second year with the company?
Percent of a Number (examples, solutions, videos, worksheets, games, activities)
(1 point)
Responses
$1200
$1200
$41,200
$41,200
$42,436
$42,436
$1236
$41,200
To calculate the employee's salary at the end of the second year, we first find the increase in salary after the first year:
Increase in salary after the first year = $40,000 * 3% = $40,000 * 0.03 = $1200
The total salary at the end of the first year:
Total salary at the end of the first year = $40,000 + $1200 = $41,200
Now, to find the increase in salary after the second year:
Increase in salary after the second year = $41,200 * 3% = $41,200 * 0.03 = $1236
So, the employee's salary at the end of the second year will be:
Total salary at the end of the second year = $41,200 + $1236 = $42,436
Therefore, the employee's salary at the end of the second year will be $42,436.
To calculate the employee's salary at the end of the second year, we first find the increase in salary after the first year:
Increase in salary after the first year = $40,000 * 3% = $40,000 * 0.03 = $1200
The total salary at the end of the first year:
Total salary at the end of the first year = $40,000 + $1200 = $41,200
Now, to find the increase in salary after the second year:
Increase in salary after the second year = $41,200 * 3% = $41,200 * 0.03 = $1236
So, the employee's salary at the end of the second year will be:
Total salary at the end of the second year = $41,200 + $1236 = $42,436
Therefore, the employee's salary at the end of the second year will be $42,436.