The cost per ounce for the 6-ounce box of strawberry gelatin is $0.90 / 6 = $0.15 per ounce.
The cost per ounce for the 3-ounce box of strawberry gelatin is $0.42 / 3 = $0.14 per ounce.
The difference in cost per ounce between the larger and smaller boxes is $0.15 - $0.14 = $0.01.
Therefore, the difference in cost per ounce between the larger and smaller boxes is $0.01.
A 6-ounce box of strawberry gelatin costs $0.90 and a 3-ounce box costs $0.42.
What is the difference in cost per ounce between the larger and the smaller boxes?
(1 point)
1 answer