a 6.5 ounce can of tuna for $1.39 or a 3 ounce can of tuna for $0.65.

the 6.5 ounce can of tuna costs ________

the 3 ounce can of tuna costs __________

the ______ ounce can of tuna is the better buy

6 answers

Figure out the price per ounce by dividing the price by the number of ounces in the can.
gvygvt
6.5
Peeeeeeeep.poop you .πŸ˜‘πŸ˜‘πŸ˜‘πŸ˜‘πŸ˜‘πŸ˜‘πŸ˜‘πŸ˜‘πŸ˜‘πŸ‘¨β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘¨πŸ‘¨β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘¨πŸ‘¨β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘¨πŸ‘¨β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘¨πŸ‘¨β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘¨πŸ‘©β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘©πŸ‘©β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘©πŸ‘©β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘©πŸ‘©β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘©πŸ’πŸ‘©β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘©πŸ‘©β€β€οΈβ€πŸ’‹β€πŸ‘©πŸ’πŸ’πŸ’πŸ’πŸ’πŸ’πŸ’πŸ’
Idk i have same question😒
The answer is 0.21