A 500-N tightrope walker stands at the center of the rope such that each half of the rope makes an angle of 10.0◦ with the horizontal. What is the tension in the rope?

1 answer

T*sin(180-10) + T*sin10 = 500.
0.174T + .174T = 500
0.347T = 500
T = 1440 N.