Ask a New Question
Search
a 50-pound bag of grass seed sells for 292.50. find the unit price of grass seed
2 answers
292.5 / 50 = $_________ per pound
5.85 per pound
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
A nursery sells Kentucky Blue Grass seed for $5.75 per pound and Tall Fescue seed for$4.50 per pound. The nursery sells a
0 answers
A nursery sells Kentucky Blue Grass seed for $5.75 per pound and Tall Fescue seed for$4.50 per pound. The nursery sells a
0 answers
A nursery sells Kentucky Blue Grass seed for $5.75 per pound and Tall Fescue seed for$4.50 per pound. The nursery sells a
1 answer
mr. callaway needs to purchase enough grass seed to cover a 3000 square foot lawn and a 4200 square foot lawn. if 40 ounces of
3 answers
more similar questions