a 50 pound bag of glossy coat horse feed cost $23.50. A 25 pound bag cost $15.50. How much money per pound would you save by buying the bag with the lower unit price?

8 answers

you have to solve for amount per pound of each:
23.5/50 = ?
15.5/25 = ?

then subtract the answers you got to get the amount per pound that can be saved by buying the lower unit price.

hope this helps. :)
4oes 23.5/50 = 0.47;
right. :)

how about 15.5/25 = ?
0.62?
right. :)
now, subtract them to get amount per pound that can be saved.
0.14 punds?
0.15*
right. :)
but since it's amount per pound, the units must be in dollars/pound.