We don't see the diagram, but assume that the cart is at the beginning of an uphill slope of angle θ with the horizontal.
The problem comes to a matter of conservation of energy, since friction is neglected.
Kinetic energy of the running boy
KE= (1/2) mv²=(1/2)50(10^2)=2500 J.
Assume the height reached is h, then
potential energy is
PE=mgh=50*9.81*h
Since energy is (assumed) conserved, we have KE=PE
50(9.81)h=2500
Solve for h.
A 50.0-kg boy runs on a horizontal surface at a speed of 10.0 m/s
and jumps onto a cart just before reaching a slope as shown in the figure. The cart is initially
at rest. If the mass of the cart is 150 kg, what is the maximum height h the boy/cart will reach
up the slope assuming the slope has no friction?
2 answers
H=5.09684