A 50.0 g sample of lead starts at 22 degrees Celsius and is heated until it absorbs 8.7 X 10^2 of energy. Find the final temperature of the lead

1 answer

first, pretend it does not get to the melting point.

8700J=50*specificheat*(tf-22)
8700=50*.160*(Tf-22)

Tf-22= 1087 so it melted...
OK, figure how much eat it took to raised it to melting point.
Q=50*.160*(621-22)
I get about 4300 J (you check that)
so you have left44ooJ

Now how hot does it get
4400=50*(sjpecific heat moltenlead(Tf-621)
Tf-621=4400/(50*.150)=587
so final temp is in the range of 1200C

You do all that accurately.