A 5-pound bag of potatoes costs$3.40 what is the cost per pound

3 answers

You have two numbers. Do you think you should:
add?
subtract?
multiply?
divide?

What answer did you get?
A 5-pound bag of potatoes cost$3.40 what is the cost of per pound?
divide you would divide