A 5-g marble, released form rest, was allowed to roll on a ramp whose lower end is 25 cm from the floor. When it left the ramp, it behaved like a body in projectile motion. What was the horizontal velocity of this marble when it left the ramp? With what momentum did it leave the ramp?
2 answers
You have to know something about the ramp to answer these questions.
M= 1525g= 1.525 kg
W= 14.95 N
Force required to start the block into motion:
F= 0.685(9.8)= 6.71N
Force to maintain motion:
F= 0.512(9.8)= 5.02N
Compute µk and µs:
µk = 5.02/14.95 = 0.34 µs = 6.72/14.95 = 0.45
W= 14.95 N
Force required to start the block into motion:
F= 0.685(9.8)= 6.71N
Force to maintain motion:
F= 0.512(9.8)= 5.02N
Compute µk and µs:
µk = 5.02/14.95 = 0.34 µs = 6.72/14.95 = 0.45