To find out how much land each kind of grass seed covers per pound, we need to determine the cost per pound for each bag of grass seed.
For the 4 pound bag:
Cost per pound = $20 / 4 pounds = $5 per pound
For the 12 pound bag:
Cost per pound = $36 / 12 pounds = $3 per pound
So, if a customer buys a 12 pound bag of grass seed, it would cost $3 per pound.
A 4 pound bag of grass seed cost $20 a 12 pound bag of grass seed cost $36 how much land does each kind of grass seed cost if a customer buys a 12 pound bag
1 answer