so, KE+PE = 12+22 = 34
This total will remain constant, right?
(a) PE(2) = 10, so KE(2) = 24
(b) PE(6) = 29, so KE(6) = 5. 1/2 mv^2 = 5. Solve for v.
for URLs, just skip the whole http:// part and it will work fine.
A 4.0 kg mass is moving along the x axis. The potential energy curve as a function of position is shown. The kinetic energy of the object at the origin is 12 J. The system is conservative. There is no friction.
(a) What will be the kinetic energy at 2.0 m along the +x axis?
(b) What will be the speed of the object at 6.0 m along the +x axis?
graph is here please solve it> h ttps://imgur.com/a/tgzPzgd
*Notice I have spaced H ttps due to links not allowed here please remove the space before visiting the site
1 answer