A 3kg block is resting on a table with a coefficient of friction of 0.4. It is now pushed with a force of 15n. What is the acceleration of the book?

1 answer

Then friction force is M*g*mu = 11.8 n,
and the net force is
F = 15 - 11.8 = 2.2 n

Acceleration (a) can be obtained from Newton's second law:
F = m a

a = 0.73 m/s^2