A 30-pack of blank CDs costs $9.50.

A 50-pack of blank CDs costs $13. How can you tell which is the better buy?

1 answer

the cost of one can is price/#cans, so
compare 950/30 to 1300/50
Similar Questions
  1. 100 into 40 in 5 hrshttp://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ 500 A 6 pack of juice boxes costs $3.99, A 24 pack costs 9.99, A
    1. answers icon 7 answers
    1. answers icon 3 answers
  2. 6-pack: $2.2912-pack: $3.99 24-pack: $5.99 Coach Henderson went to the grocery store to buy some cola. Cola comes in three
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions