1 pint is equivalent to 1/8 of a gallon. Therefore, there are 3 * 8 = 24 pints in 3 gallons.
The price per pint is $17.76 / 24 = $0.74. Answer: \boxed{0.74}.
A 3-gallon jug of water costs $17.76. What is the price per pint?
$
1 answer