F^2 = 6^2 + 8^2 = 100,
F = 10 N.
a = F/m = 10 / 2 = 5 m/s^2.
A 2kg block is subject to a 6-N and 8-N forces which are perpendicular to each other. what is the acceleration of the block. There are no other forces acting on the block.
1 answer