A 25ft ladder leans up against the side of a house, with the base of the ladder a distance 3ft from the wall.

If the ladder is moved out by 5ft, how far down the wall will the top of the ladder move?

1 answer

a^2 + 3^2 = 25^2

a^2 + 9 = 625

a^2 = 616

a = 24.82

a^2 + 8^2 = 25^2

a^2 + 64 = 625

a^2 = 561

a = 23.69