A 20kg block is being pulled by a 150N force,the block is initially at rest,if the coefficient of frictionbetween the block and the surface is 0.3,find (a)the normal force,(b)the friction force acting on the block,(c)find the acceleration of the block

1 answer

normal force=weight = m g = 20*9.8 = 196 N
mu m g = max friction = .3*196 =58.8 N
F = 150 -58.8 = 91.2 N
a = F/m = 91.2/20