A 2-kg object has a velocity of 22i m/s at t = 0. A constant resultant force of (2.0i + 4.0j) N then acts on the object for 12 s. What is the magnitude of the object’s velocity at the end of the interval?

1 answer

v = 22i + at
a = F/m
= 22i + (2i+4j)/2 * 12
= 22i + 12i+24j
= 34i+24j
|v| = √(34^2 + 24^2)