change in potential energy = m g h = 17*9.81*3.5
= 584 Joules
Kinetic energy = (1/2)17 (4.5)^2
= 172 Joules
The difference was lost to friction on the way down
584 - 172 = 412 Joules
A 17 kg child descends a slide 3.5 m high and reaches the bottom with a speed of 4.5 m/s. How much work was done by friction as the child goes down the slide?
1 answer