A 100N force acting on a lever 2m from the fulcrum balances an object 0.5m from the fulcrum on the other arm. What is the weight of the object(in newtons)?What is it's mass (in kg)?

4 answers

100*2-W*.5=0

looks like W is about 400N
0.5
0.5mn
From what I think:-
Weight=(100*2*0.5)
=200*0.5
=100