Ask a New Question
Search
A 10^4 kg train moving at 20m/s stops in a distance of 500m. Calculate the force applied by the train's braking system.
1 answer
a=(V^2-Vo)/2d = (0-20^2)/1000=-0.4 m/s^2
F = m*a = 10000 * -0.4 = -4,000 N.
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
A train is moving with 72 kmh−1speed. The driver applies the brakes and the train decelerates with 1.3 ms−2 and takes 25
1 answer
A train is moving with 72 kmh−1speed. The driver applies the brakes and the train decelerates with 1.3 ms−2and takes 25
2 answers
A train with a mass 5x10^5 kg is moving with a speed 80km/hr. If the train stops in 2min...1)What is the acceleration of the
1 answer
The Speed Of A Train Is Reduced From 80km/h to 40km/h In A Distance Of 500m On Applying The Brakes Calculate (I) How Much
1 answer
more similar questions